Rozpoczynamy start-up scouting. Projekt jest realizowany we współpracy z niemiecką platformą innowacji STARTUP AUTOBAHN wspieraną przez Plug and Play (z siedzibą w Stuttgarcie) oraz niemiecki automobilklub - ADAC. Wybraliśmy trzy obszary biznesowe najważniejsze dla naszej firmy: alternatywna mobilność, connectivity (connected cars) i elektromobilność (EV). Już wkrótce wybrane start-upy będą mogły wdrażać wspólne rozwiązania w całej Europie.


Jesteśmy największym dostawcą usług car assistance w segmencie B2B w Europie, posiadającym sieć w ponad 40 krajach. Współpracujemy z największymi producentami samochodów i mamy pod ochroną ponad 46 mln pojazdów. Oprócz tradycyjnych usług car assistance, celem naszej firmy jest wspieranie rozwoju elektromobilności oraz zapewnienie rozwiązań w zakresie mobility i connected cars.

„ARC Europe to firma z 30-letnią praktyką, za którą stoi doświadczenie i wiedza w branży motoryzacyjnej. Jednocześnie jest to „tradycyjna" organizacja, w której rozwój innowacji jest procesem długotrwałym. Start-upy są częścią „zwinnego” ekosystemu, w którym innowacje rozwijają się błyskawicznie. Wierzymy, że współpraca z takimi podmiotami pozwoli nam wypracować rozwiązania będące odpowiedzią na ewolucję branży i oczekiwania klientów. Zdecydowaliśmy się na tzw. scouting czyli przegląd start-upów, bez ograniczeń geograficznych i formalnych. Nie jest to projekt akceleracyjny; chcemy znaleźć partnerów biznesowych, z którymi możemy tworzyć wartość dodaną dla klientów B2B i rozwijać nasz biznes. Jesteśmy otwarci na rozmowę z każdym ciekawym Zespołem, który może wspierać nasz ekosystem.” – wyjaśnia Rafał Staszkiewicz, Dyrektor Marketingu ARC Europe Polska i koordynator projektu.

Pierwszy wspólny projekt start-up scouting koncentruje się na trzech obszarach biznesowych: alternatywna mobilność, connectivity (connected cars) oraz elektromobilność (EV). Wybrane start-upy będą miały możliwość współpracy przy wdrażaniu nowych produktów oraz innowacji w sieci ARC Europe w całej Europie.

„Jako ADAC (założyciel i największy udziałowiec ARC Europe) wspieramy i finansujemy program STARTUP AUTOBAHN rozwijany przez platformę Plug and Play. Przy organizacji i realizacji zaplanowanych sesji pitchingowych Plug and Play okazał się wysoce profesjonalnym, idealnym i wiarygodnym partnerem, ponieważ posiada rozbudowaną międzynarodową sieć start-upów i bardzo dobrze rozumie nasze potrzeby biznesowe. Współpraca pomiędzy poszczególnymi klubami motoryzacyjnymi była bardzo konstruktywna i przyjemna. Sesje pitchingowe stanowią jeden z pierwszych kamieni milowych w transformacji i skonsolidowanej współpracy" - dodaje Bastian Eppler, Senior IT Consultant, koordynator projektu ze strony ADAC.

Projekt jest podzielony na kilka etapów. Pierwszym była wstępna selekcja kilkudziesięciu start-upów w trzech najważniejszych obszarach. W grudniu 2021 odbyły się sesje pitchingowe - spotkania online oraz prezentacje projektów. Na początku tego roku wybrane start-upy zostaną zaproszone do dalszych rozmów i warsztatów, które mają za zadanie wypracować konkretne rozwiązania biznesowe. W ramach projektu planowana jest także weryfikacja pomysłów (PoC) i realizacja projektów pilotażowych.

„Cieszymy się, że możemy współpracować z ARC Europe i ADAC przy tym projekcie. Wykorzystujemy potencjał nie tylko platformy STARTUP AUTOBAHN, ale też ponad 30 biur Plug and Play na całym świecie. Projekt cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony start-upów. Pomagamy w selekcji najciekawszych projektów i prowadzeniu sesji pitchingowych. To pierwszy wspólny projekt z ARC Europe i wierzę, że dostarczymy wartość dodaną” – komentuje Johannes Dalheimer, Ventures Analyst w STARTUP AUTOBAHN wspieranym przez Plug and Play.

 

O ADAC SE

ADAC SE, z siedzibą w Monachium, jest spółką akcyjną prawa UE, oferującą usługi i produkty w obszarze mobilności członkom ADAC oraz klientom B2B. W jej skład wchodzi 28 spółek stowarzyszonych i firm typu private equity, w tym ADAC Versicherung AG (ubezpieczenia), ADAC Finanzdienste GmbH (usługi finansowe), ADAC Autovermietung GmbH (wynajem samochodów) oraz ADAC Service GmbH. Jako gracz rynkowy nastawiony na wzrost, ADAC SE dokonuje transformacji cyfrowej we wszystkich swoich firmach, opierając się na innowacjach i technologiach przyszłości.

O STARTUP AUTOBAHN

STARTUP AUTOBAHN wspierany przez Plug and Play to otwarta platforma innowacji, która stanowi interfejs między innowacyjnymi firmami technologicznymi a wiodącymi korporacjami. Podstawą programu jest partnerstwo pomiędzy startupami i firmami. Podmioty te od samego początku mają równe szanse: razem oceniają potencjał wspólnego przedsięwzięcia, przechodzą do pilotażu i pracują nad osiągnięciem celu - udanego wdrożenia rozwiązania, które jest gotowe do produkcji. STARTUP AUTOBAHN, zaprojektowany z myślą o akceleracji start-upów, moderuje społeczność w zakresie współpracy koncentrując się na możliwych do wdrożenia rezultatach.

Rozpoczynamy przegląd start-upów  we współpracy z ADAC, Plug and Play i STARTUP AUTOBAHN
Wróć do Bloga