Prawie co drugi samochód elektryczny (46%) sprzedany w 2021 roku jest pod ochroną assistance naszej firmy - wynika z danych Instytutu SAMAR. Ubiegły rok był rekordowy dla rynku elektryków w Polsce. Na polskie drogi wyjechało ponad 20 tys. samochodów z napędem elektrycznym (BEV i PHEV), w tym ponad 9,5 tys. czystych elektryków. Zdecydowana większość pojazdów (85%) pochodziła z rodzimych salonów sprzedaży.

Według danych z końca grudnia 2021 r., w Polsce było zarejestrowanych 38 tys. samochodów z napędem elektrycznym, a więc ich liczba zwiększyła się o 20 tys. sztuk, tj. o 93% więcej niż w 2020 r. Warto zauważyć, że w 2021 roku zarejestrowano w Polsce prawie dwukrotnie więcej samochodów osobowych z napędem elektrycznym niż w roku 2020 i niemal czterokrotnie więcej niż w roku 2019. Wysoka, dwucyfrowa dynamika rozwoju rynku będzie zapewne utrzymywała się w kolejnych latach.

„Obsługujemy w Polsce kilku dużych producentów samochodów, którzy bardzo mocno inwestują w elektromobilność. Mam na myśli: Grupę Volkswagen (na szczególną uwagę zasługuje obsługa całej rodziny pojazdów ID), Grupę Renault, Stellantis (PSA) i Forda. Nasi Klienci oczekują, że zapewnimy mobilność także kierowcom samochodów elektrycznych. Tak więc od lat konsekwentnie dostosowujemy się do zmian na rynku motoryzacyjnym po to, aby zapewnić kierowcom bezpieczne i wygodne korzystanie z aut elektrycznych oraz minimalizować koszty obsługi assistance producentów, firm ubezpieczeniowych czy leasingowych” – wyjaśnia Waldemar Kułagowski, Dyrektor Sprzedaży, ARC Europe Polska

Rosnąca liczba samochodów elektrycznych musi być ściśle powiązana z rozwojem infrastruktury. Dotyczy to nie tylko stacji ładowania, ale całego ekosystemu rozwiązań i usług dedykowanych rynkowi EV (np. produkty finansowe, ubezpieczeniowe i assistance). ARC Europe jest jednym z nielicznych europejskich dostawców, którzy już teraz oferują rozwiązania assistance dedykowane elektromobilności.

„ARC Europe od kilku lat wdraża strategię i własny ogólnoeuropejski ekosystem assistance EV. Jego najważniejszymi elementami są: wsparcie e-kierowcy, assistance samochodów EV (naprawa zdalna i na drodze, holowanie, zapewnienie mobilności), własny system szkoleń i certyfikacji pracowników pomocy drogowej oraz assistance stacji ładowania. W styczniu zrealizowaliśmy też wyjątkowy projekt szkoleniowy w firmie. Przeszkoliliśmy ponad 80% wszystkich pracowników z zakresu elektromobilności. Szkolenie „elektryczna rewolucja” jest przykładem jedynej takiej inicjatywy w branży, której celem jest zapoznanie pracowników z podstawowymi zagadnieniami dot. samochodów elektrycznych” – dodaje Rafał Staszkiewicz, Lider Projektu EV, ARC Europe Polska.

Segment pojazdów elektrycznych będzie się zdecydowanie rozwijał, nie tylko ze względu na trendy, ale także uregulowania prawne w obszarze np. nowelizacji Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. W rezultacie dofinansowania do pojazdów elektrycznych oraz zwiększenie tempa budowy stacji ładowania wpłyną na jeszcze większe zainteresowanie korzystaniem z takich pojazdów.

Wróć do Bloga